Kontraktspecifikationer

Tabellen "Kontraktspecifikationer" innehåller den senaste informationen om RoboMarkets handelsvillkor. Välj din kontotyp, hitta de tillgångar som du är intresserad av (valutapar, index, eller metaller) i flikarna som visas och få de grundläggande parametrarna för instrumenten, till exempel spreadar eller storleken för 1 punkt. För att se mer detaljerad information, klicka på handelsinstrumentets namn.

Prime CFD
Valuta
TickerName1 Pip SizeMinimum spread (pips)Avg. spread (pips)Swap short (pips)Swap long (pips)CommissionFixed leverage
AUDCADAustralian Dollar vs Canadian Dollar0.000101.3-0.165-0.2260 
AUDCHFAustralian Dollar vs Swiss Franc0.000101.2-0.2480.0420 
AUDJPYAustralian Dollar vs Japanese Yen0.0100.9-0.202-0.120 
AUDNZDAustralian Dollar vs New Zealand Dollar0.000101.6-0.146-0.290 
AUDUSDAustralian Dollar vs US Dollar0.000100.5-0.12-0.180 
CADCHFCanadian Dollar vs Swiss Franc0.000101.1-0.26260.0440 
CADJPYCanadian Dollar vs Japanese Yen0.0101.0-0.24533-0.090 
CHFJPYSwiss Franc vs Japanese Yen0.0101.4-0.0293-0.410 
GBPAUDGreat Britain Pound vs Australian Dollar0.000103.3-0.36-0.340 
GBPCADGreat Britain Pound vs Canadian Dollar0.000102.3-0.261-0.3880 
GBPCHFGreat Britain Pound vs Swiss Franc0.000102.2-0.3580.080 
GBPJPYGreat Britain Pound vs Japanese Yen0.0101.3-0.364-0.14660 
GBPNZDGreat Britain Pound vs New Zealand Dollar0.000103.0-0.273-0.4880 
GBPUSDGreat Britain Pound vs US Dollar0.000100.7-0.2-0.2730 
EURAUDEuro vs Australian Dollar0.000101.3-0.05-0.5460 
EURCADEuro vs Canadian Dollar0.000101.20.0093-0.530 
EURCHFEuro vs Swiss Franc0.000100.8-0.26-0.1140 
EURGBPEuro vs Great Britain Pound0.000100.6-0.016-0.290 
EURJPYEuro vs Japanese Yen0.0100.7-0.0893-0.3360 
EURNZDEuro vs New Zealand Dollar0.000102.30.014-1.1250 
EURUSDEuro vs US Dollar0.000100.10.012-0.40 
NZDCADNew Zealand Dollar vs Canadian Dollar0.000101.6-0.202-0.1560 
NZDCHFNew Zealand Dollar vs Swiss Franc0.000101.4-0.202-0.1560 
NZDJPYNew Zealand Dollar vs Japanese Yen0.0101.9-0.252-0.0640 
NZDUSDNew Zealand Dollar vs US Dollar0.000100.7-0.165-0.1320 
USDCADUS Dollar vs Canadian Dollar0.000100.7-0.209-0.1760 
USDCHFUS Dollar vs Swiss Franc0.000100.7-0.318660.0560 
USDJPYUS Dollar vs Japanese Yen0.0100.4-0.296-0.11330 
USDPLNUS Dollar vs Poland Zloty0.0001 0.750-4.87510 / mio 
Metaller
TickerName1 Pip SizeSize of 1 lotMinimum spread (pips)Avg. spread (pips)Swap short (pips)Swap long (pips)CommissionFixed leverage
XAGUSDSilver vs US Dollar (Spot)0.015000 oz.00.90.028-0.1790 
XAUUSDGold vs US Dollar (Spot)0.01100 oz.09.54-3.98-5.860 
CFD
TickerName1 Pip SizeMinimum spread (pips)Avg. spread (pips)Swap short (%)Swap long (%)CommissionFixed leverage
.DE40CashDE 40 Index Cash100.5-3.0-6.04 / mio 1:20
.DE30CashDE 30 Index Cash100.5-3.0-6.001:201:20
.JP225CashJP 225Cash Index CFD0.101.6-3.0-6.00 1:20
.US500CashUS 500 Index Cash0.100.77-3.0-6.001:201:20
.USTECHCashUS Nasdaq Index Cash101.65-3.0-6.001:201:20
.US30CashUS Dow Jones Index Cash100.3-3.0-6.001:201:20
BRENTSpot Brent Crude Oil0.010.03.7-3.0-6.001:101:10
WTISpot WTI Light Crude Oil0.010.03.2-3.0-6.001:101:20
CFDs på amerikanska aktier
TickerName1 Pip SizeMinimum spread (pips)Avg. spread (pips)Swap short (%)Swap long (%)CommissionFixed leverage
FBFacebook, Inc. stocks CFD0.0103-3-601:51:20
MSFTMicrosoft Corporation stocks CFD0.0102-3-601:51:20
IBMInternational Business Machines Corporation stocks CFD0.0103-3-601:51:20
VZVerizon Communications Inc. stocks CFD0.0102-3-601:51:20
INTCIntel Corporation stocks CFD0.0102-3-601:51:20
LLYEli Lilly and Company stocks CFD0.0102-3-601:51:20
HPEHewlett Packard Enterprise Company stocks CFD0.0102-3-601:51:20
PFEPfizer Inc. stocks CFD0.0102-3-601:51:20
JNJJohnson & Johnson stocks CFD0.0101-3-601:51:20
EAElectronic Arts Inc. stocks CFD0.0107-3-601:51:20
BAThe Boeing Company stocks CFD0.01017-3-601:51:20
ORCLOracle Corporation stocks CFD0.0102-3-601:51:20
ATVIActivision Blizzard, Inc. stocks CFD0.0101-3-601:51:20
NVDANVIDIA Corporation stocks CFD0.01011-3-601:51:20
CATCaterpillar Inc. stocks CFD0.0106-3-601:51:20
CSCOCisco Systems, Inc. stocks CFD0.0102-3-601:51:20
MMM3M Company stocks CFD0.0106-3-601:201:20
ADBEAdobe Systems Incorporated stocks CFD0.01016-3-601:201:20
GEGeneral Electric Company stocks CFD0.0102-3-601:201:20
TSLATesla, Inc. stocks CFD0.01027-3-601:51:20
NKENIKE, Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
CMCSAComcast Corporation stocks CFD0.0102-3-601:201:20
GMGeneral Motors Company stocks CFD0.0104-3-601:201:20
DISThe Walt Disney Company stocks CFD0.0102-3-601:201:20
PMPhilip Morris International Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
PGThe Procter & Gamble Company stocks CFD0.0102-3-601:201:20
PEPPepsiCo, Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
FOXATwenty-First Century Fox, Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
KOThe Coca-Cola Company stocks CFD0.0102-3-601:201:20
AAPLApple Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
AMZNAmazon.com, Inc. stocks CFD0.01080-3-601:201:20
UPSUnited Parcel Service, Inc. stocks CFD0.0104-3-601:201:20
NFLXNetflix, Inc. stocks CFD0.01020-3-601:201:20
MCDMcDonald's Corporation stocks CFD0.0116-3-601:201:20
PRUPrudential Financial, Inc. stocks CFD0.0106-3-601:201:20
SBUXStarbucks Corporation stocks CFD0.0102-3-601:201:20
PYPLPayPal Holdings, Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
GSThe Goldman Sachs Group, Inc. stocks CFD0.0107-3-601:201:20
WMTWalmart Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
VVisa Inc. stocks CFD0.0103-3-601:201:20
DALDelta Air Lines, Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
WFCWells Fargo & Company stocks CFD0.0102-3-601:201:20
CCitigroup Inc. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
XOMExxon Mobil Corporation stocks CFD0.0102-3-601:201:20
CVXChevron Corporation stocks CFD0.0103-3-601:201:20
NEMNewmont Mining Corporation stocks CFD0.0102-3-601:201:20
JPMJPMorgan Chase & Co. stocks CFD0.0102-3-601:201:20
BACBank of America Corporation stocks CFD0.0102-3-601:201:20
EBAYeBay Inc. stocks CFD0.0106-3-601:201:20